ביקורת: ראוטר Xiaomi AX3600

רקע

אם נחזור קצת אחורה בזמן, כשהדינוזאורים עוד טיילו בינינו… סתם לא, אם נחזור כ- 10 שנים אחורה, שנת 2010, והיינו מסתכלים על בית ממוצע של זוג הורים ושניים או שלושה ילדים ובוחנים את כמות מכשירי ה- WiFi אז היינו רואים שבבית כזה יש בממוצע 5-6 מכשירי WiFi. סמארטפון לכל ילד, להורים ואולי איזה מחשב נייד. כמות סבירה לחלוטין שכל ראוטר יכול להתמודד איתה ללא בעיות מיוחדות.

נעשה Fast Forward, בחזרה להווה. אם ניקח את אותו בית שבחנו ב- 2010 ונבחן אותו שוב היום אנחנו נראה שכמות מכשירי ה- WiFi בבית לפחות הכפילה את עצמה - נוספו עוד מחשבים, טאבלטים, מנורות חכמות, מכונת כביסה עם תקשורת אלחוטית, טלוויזיות עם חיבור WiFi, אולי איזה סטרימר אחד או שניים בשביל נטפליקס. ובזאת הקלות הגענו בכיף ל- 20 מכשירי WiFi בבית ואולי אפילו יותר.

גידול כזה בכמות המכשירים מצביע על הטרנד בו אנו נמצאים היום של להיות יותר מחוברים ביותר דברים ויותר תכנים, אנחנו רוצים שהבית שלנו יהיה חכם, אנחנו רוצים לצפות בסרט 4K בנטפליקס בזמן שהילדים צופים במקביל בטלוויזיה השניה. כל העומס הזה נופל על חוליה אחת בשרשרת: הראוטר הביתי. מה שהופך את הראוטר למוצר חיוני יותר ויותר בחיים הדיגיטליים שלנו.

היום אנחנו בודקים את אחד הראוטרים החדשים של Xiaomi, ה- AX3600. מדובר בראוטר עוצמתי המכוון לשוק ביניים-גבוהה במחיר תחרותי במיוחד של כמה מאות שקלים (פחות מ- 600 ש"ח בזמן כתיבת הביקורת).

אז יצאנו לבדוק - האם שיאומי באמת יכולים להתחרות בשוק ה- High end של הראוטרים או שמדובר בניסיון כושל?

הסבר קצר על WiFi 6

כל כמה שנים ארגון ה- WiFi הבינלאומי מוציא תקן WiFi חדש, כאשר המטרה העיקרית בכל תקן חדש היא לשפר את המהירות המקסימלית של התקשורת האלחוטית.

הפעם הארגון החליט לגשת לתקן החדש בזווית קצת שונה, במקום להשקיע את רוב המאמצים בשיפור המהירות המקסימלית של התקשורת, המאמצים רוכזו בשיפור עמידות הראוטרים בעומס.

מה הכוונה אתם תוהים לעצמכם? תנסו להיזכר בפעם האחרונה שהייתם בקונצרט, באצטדיון, או ברכבת עמוסה. זוכרים שהאינטרנט הסלולארי שלכם בקושי זז במקרים האלה? אותו דבר קורה כרגע אצלכם בבית, יש יותר מכשירים מכדי שהראוטר יצליח להתמודד איתם.

עד היום ראוטרים יכלו ״לדבר״ עם מכשיר אחד בכל רגע נתון, דבר אשר גרם לאיטיות כי הטלוויזיה בה אתם צופים בנטפליקס תאלץ להמתין לתור שלה בזמן שהילדים מורידים משחק חדש, בכל תור מכשיר מקבל פיסה קטנה של מידע ברוטציה. התקן החדש יאפשר לראוטרים לדבר עם כמה מכשירים במקביל - מה שיאפשר לכם לגלוש במהירות המקסימלית תחת יותר מצבים ותחת עומס ברשת.

ניתן להמחיש הסבר זה באמצעות האיור הבא שבו רואים מצד ימין איך תקן WiFi 6 עובד לעומת איך תקנים ישנים יותר עובדים:

בנוסף לשיפור זה, התקן החדש מציג גם שיפורים נוספים: המהירות המקסימלית בכל זאת שופרה, יכולת סינון הרעשים של הראוטר שופרה כך שהאות מהראוטר של השכנים לא יתנגש עם האות של הראוטר שלכם, והוכנסו שיפורים שיעזרו בשיפור חיי הסוללה של המכשירים השונים ברשת.

חשוב לציין שעל מנת להנות מתכונות אלה חובה ששני הצדדים, הראוטר והמכשיר, יתמכו בתקן WiFi 6 החדש, במידה ואחד הצדדים לא תומך בתקן החדש אז התקשורת תתבסס על התקן הישן יותר.

מה באריזה?

הראוטר הגיע באריזה איכותית וגדולה במיוחד. בתוך האריזה תמצאו:

 • הראוטר עצמו
 • כבל חשמל
 • כבל רשת
 • מסמכים

מדובר באריזה סטנדרטית ללא דברים מיוחדים.

עיצוב

וואו! זה הדבר הראשון שעלה לנו לראש כשראינו את המפלצת הזאת! הראוטר מתהדר לו בלא פחות משבע אנטנות ענקיות. הדבר הזה צועק ביצועים. הראוטר גדול מאוד, כך שאם רציתם למקם אותו בסלון מול אמא זה כנראה לא יעבוד. 

אם אתם חובבים עיצוב מינימליסטי אז ה- AX3600 לא בשבילכם כנראה, הראוטר הזה לא מנסה להיות צנוע בשום צורה, גם לא במימדים שלו.

האנטנה האמצעית בראוטר מכילה לד כחול משום ששיאומי הקצו את האנטנה הזאת במיוחד לאביזרי הבית החכם מתוצרת שיאומי, מין פיצ'ר מוזר כזה שיאפשר למכשירים אלה להתחבר יותר בקלות ולקבל הקצאת תעבורה. ניתן להכנס להגדרות מאוחר יותר ולבטל את האופציה הזאת בכדי לנצל את האנטנה לשימוש רגיל (לא שחסר אנטנות כן?)

מפרט ותכונות

המפרט של הראוטר דומה מאוד לאחיו הקטן, ה- AX1800. הוא תומך בקונפיגורציית Mesh לחיבור כמה ראוטרים ביחד וכך לכסות שטח גדול יותר ללא פגיעה משמעותית במהירות.

בנוסף לזה הראוטר תומך בתכונות קצת יותר קונבנציונליות בתחום, למשל:

 • חיבור לרשת VPN 
 • ניהול נפרד של רשת ה- 2.4GHz ורשת ה- 5GHz
 • פתיחת פורטים
 • מנוע QoS
 • הקצאת אייפי קבועה למכשירי WiFi
 • ועוד

לראוטר 3 חיבורי LAN ועוד חיבור WAN, ארבעתם במהירות של 1Gbps. קצת התאכזבנו שחיבור ה- WAN לא תומך במהירות של 2.5Gbps, אבל זה לא כזה נורא, במיוחד בהתחשב בעובדה שכרגע בישראל אין אינטרנט מהיר יותר מ 1Gbps ובהתחשב במחיר הראוטר.

בנוסף, התאכזבנו לגלות שהראוטר לא תומך באופציית שרת VPN, ז"א להקים רשת VPN בקליק. במיוחד לאור העובדה ששיאומי משווקת את הראוטר הזה לשוק הגבוה והמחיר די בהתאם. כמו כן התאכזבנו מכך שממשק הניהול בסינית (אלא אם כן משתמשים באפליקציה, שם יש ניהול באנגלית, אך היא לא מציעה את כל האופציות שקיימות בממשק הניהול).

כאמור, האנטנה האמצעית של הראוטר מיועדת למכשירי IoT של שיאומי, מין פיצ'ר מוזר שיאפשר למכשירים אלה להתחבר בקלות יותר ולקבל הקצאת תעבורה. להמשך הסיקור ולבדיקות שלנו כיבינו את פונקציה (מיותרת) זו בכדי לנצל כל טיפת ביצועים לשימוש "רגיל" יותר.

לראוטר מעבד עוצמתי מבית Qualcom עם 4 ליבות עיבוד, לצד המעבד תמצאו 512MB של RAM ו- 256M של ROM, נתונים טכניים שעל הנייר נראים מבטיחים במיוחד.

למפרט המלא של הראוטר.

טווח ומהירות

ה- AX3600 לא רק נראה מפלצתי, אלא גם מספק ביצועים מפלצתיים. לאורך כל הבדיקות שלנו הופתענו לראות שהראוטר מכסה את כל שטח הבית (כ- 150 מ"ר) בקליטה כמעט מלאה וללא ניתוקים.

בקשר למהירות, הראוטר בהחלט לא מאכזב ומתנהג כמו ראוטר High-end לכל דבר.

לצורך בדיקת מהירות וטווח השתמשנו בטלפון Samsung S20 Plus משום שהוא תומך בתקן WiFi 6 החדש ויאפשר לנו לבדוק את הראוטר במצב האופטימלי שלו.

הראוטר ממוקם בחדר האמצעי בבית ומחובר באינטרנט קוי של הוט במהירות של 500 מגה הורדה ו-10 מגה העלאה. את המדידות והבדיקות עשינו ב- 4 אזורים שונים בבית:

 1. ליד הראוטר
 2. בסלון - מרחק של כמטר וחצי מהראוטר עם קיר 1 מפריד
 3. במטבח - מרחק של כ- 3 מטרים עם 2 קירות מפרידים
 4. בממ"ד - מרחק של כ- 3 מטרים עם 2 קירות מפרידים

את התוצאות של הראוטר השווינו מול הראוטר DIR-878 של D-Link, ראוטר שעד לפני כשנתיים נחשב לעוצמתי במיוחד ומחירו אז היה בסביבות ה- 800 ש"ח (והיום הוא עולה כ- 450 ש"ח) וגם מול האח הקטן של הראוטר, ה- AX1800.

מהתוצאות האלה ניתן לראות שהראוטר מספק ביצועים מעולים ומצליח לשמור על מהירות גבוהה מאוד גם במרחקים גדולים יותר (אפילו כשעברנו לממ"ד בו לרוב יש בעיות עם ה-Wifi).

התוצאות מרשימות עוד יותר בהתחשב בזה שתקן WiFi 6 מאפשר לראוטר לשמור על מהירויות אלו גם בזמן שיש כמות גדולה של מכשירים שמחוברים לרשת בו זמנית, מצב שבו ראוטר ישן יותר יתחיל לקרוס תחת העומס מהר מאוד. זאת אומרת שבבדיקה בפועל אנחנו מקבלים מהירות טובה יותר בכל המכשירים בו זמנית והשיפור הוא לא רק עבור מכשיר אחד. 

ראוטר גיימינג אמיתי

עד היום גיימרים רבים העדיפו להשאיר המחשב שלהם מחובר בחיבור קווי לראוטר בכדי להוריד את ה- Latency ולשמור על חיבור אינטרנט יציב, ובצדק. אך תקן WiF 6 בהחלט מביא בשורה משמחת בכך שה- Latency של החיבור ירד באופן משמעותי לעומת ראוטרים WiFi 5 והמהירות לא מאכזבת.

תוסיפו את זה למפרט עוצמתי במיוחד, טווח כיסוי גדול ומהירות מרשימה במיוחד וקיבלתם לעצמכם ראוטר גיימינג עוצמתי במיוחד במחיר נגיש.

האם אנו על סף מהפכה בתחום הגיימינג הביתי? במיוחד כאשר תחום ה- Cloud Gaming נמצא בתאוצה אדירה. נראה שכן!

סיכום

למרות החסרונות הבודדים של הראוטר - ממשק בסינית, חוסר בפיצ'רים כמו VPN Server והעדר חיבור WAN במהירות 2.5Gbps, מדובר באחד הראוטרים המשתלמים והחזקים ביותר שתוכלו למצוא שוק היום.

הראוטר מכסה טווח ענק ושומר על מהירות חיבור גבוהה מהרגיל גם במרחקים גדולים מהראוטר וכאשר הרשת עמוסה במכשירים.

ואם נשקלל למשוואה את המחיר הנגיש שלו של כ- 600 ש"ח אז בכלל לא נשאר על מה לדון.

לרכישת הראוטר לחצו כאן

תגובות

חיבור dsl

ארי, יום ראשון, 4 באפריל 2021, 19:28
שלום
קבלתי את הראוטר של שיאומי ax3600 ואין לברירה אלא לחבר אותו לראוטר הקיים שמחובר לdsl, אבל האם אני עושה נכון בבקשה?
נכון
דני, יום שני, 5 באפריל 2021, 13:39
נכון, אתה צריך את הראוטר/מודם של ספקית האינטרנט שלך שישמש בתור מודם. כחלקם אפשר להפעיל במצב שנקרא "Bridge Mode" שבעצם הופך את הראוטר הישן שלך למודם בסיסי.